Pre navigáciu

Kliknite sem, aby sa zobrazili ikonky sociálnych médií. Vezmite na vedomie, prosím, že dáta týkajúce sa používateľa môžu byť prostredníctvom tejto funkcie prenesené na tretie strany. Kliknite sem, aby sa zobrazili ikonky sociálnych médií. Vezmite na vedomie, prosím, že dáta týkajúce sa používateľa môžu byť prostredníctvom tejto funkcie prenesené na tretie strany.
Kliknite sem, aby sa zobrazili ikonky sociálnych médií. Vezmite na vedomie, prosím, že dáta týkajúce sa používateľa môžu byť prostredníctvom tejto funkcie prenesené na tretie strany.

História a pôvod

Teak (odborne Tectona grandis) je strom, ktorý je vysoký až 50 metrov a pochádza z čeľade železníkovitých rastlín. Dosahuje priemer od 40 do 100 cm. Kmeň je bez konárov až do výšky približne 20 metrov.

Obrovské listy dosahujú dĺžku až 75 centimetrov a majú oválny tvar. Tvrdosť dreva je porovnateľná s tvrdosťou európskeho duba, a preto sa tento strom často označuje aj ako „indický dub“.

Teak pôvodne pochádza zo zmiešaných lesov v Thajsku, Barme a Indii, čo znamená, že aj napriek mnohým tvrdeniam nejde o strom z tropického pralesa. Oblasťou s najväčším prirodzeným výskytom teaku je Barma, dnešné Mjanmarsko.

Teak je extrémne husté drevo (680 kg/m³) a vďaka vysokému prirodzenému obsahu oleja a kaučuku je odolný proti červotočom, plesniam a hubám, odolný proti kyselinám a ťažko zápalný.

Teakové drevo má žltú až žltohnedú farbu a nábytok z teaku často po niekoľkých rokoch nadobúda charakteristické svetlosivé zafarbenie, ktoré sa tiež nazýva patina. Drevo je veľmi tvrdé, ťažké a má vysokú životnosť, a preto sa často využíva na výrobu nábytku, podláh a lodí. Okrem toho je veľmi cenené, pretože dlhé roky odoláva hmyzu a vplyvom počasia.

Holanďania zistili, že tento strom sa výborne hodí na stavbu lodí a kultivovali ho vo veľkom rozsahu vo svojich bývalých kolóniách v oblasti dnešnej Indonézie, kde je tento strom dodnes veľmi dôležitý. V súčasnosti sa pestuje predovšetkým na veľkých plantážach na celom území juhovýchodnej Ázie a tiež celosvetovo v tropických oblastiach.

V 50. a 60. rokoch 20. storočia sa teak používal predovšetkým ako materiál na výrobu interiérového nábytku. V súčasnosti sa drevo používa hlavne pri stavbe lodí (lodné paluby), na terasy a pri výrobe záhradného nábytku.

Vďaka absolútnej odolnosti proti poveternostným vplyvom sa toto drevo najlepšie hodí na dlhodobé použitie v exteriéri (aj pri neustálom kontakte so slanou vodou).

Sledujte nás

Týmto linkom opustíte aktuálnu stránku . cieľ: Facebook